Güvenli Site Nasıl Anlaşılır?

İnternetten günümüzde hemen hemen hepimiz kredi kartımızı kullanarak yada güvenli olduğunu düşünerek kapıda ödeme seçeneği ile alışveriş yapıyoruz. Fakat alışveriş yaptığımız siteler ne kadar güvenli, sitelerin güvenli olup olmadığını nasıl anlarız? Biraz bunlara değinmek istiyoruz.

Buradaki güvenden kastımız, sadece teknik anlamda SSL güvenlik sertifikası sertifikasına sahip olması değil! Bu sadece küçük bir detay, eğer SSL sertifikası var diye bir web sitenizi tercih ediyorsanız bu yanıltıcı olabilir.

SSL sertifikası nedir?

Bu sertifika teknik olarak web sitesini koruyarak size ve diğer müşterilere ait bilgilerin çalınmasını engeller. Yani bu şu anlama geliyor; Sizi mağdur etmek isteyen bir web sitesi SSL sertifikasına sahip olsa bile bilgilerinize erişebilir, saklayabilir, sonradan kullanabilir. Bu nedenle SSL sertifikasının sizi her koşulda korumayacağını bilmeniz gerekiyor.

Bir sitenin SSL sertifikasının olup olmadığını yukarıdaki görselden de anlaşılacağı gibi adres alanının, sol tarafındaki güvenli yazısı yada kilit simgesinden alayabilirsiniz.

Bilinen siteleri kullanın.

Günlük hayatta sık sık duyduğumuz, reklamlarını gördüğümüz e-ticaret siteleri var. Bu e-ticaret sitelerinde ihtiyacımız olan ürünlerin neredeyse tamamı bulunuyor. İlk akla gelenleri yazacak olursak eğer;

  • hepsiburada.com
  • gittigidiyor.com
  • n11.com
  • trendyol.com
  • vivense.com
  • altincicadde.com
  • dekorazon.com
  • evidea.com

Bu siteler üzerinden alışveriş yaparsanız risk almadan ve memnun kalmamanız durumunda iade prosedürlerini izleyerek paranızı geri alabilirsiniz.

Kaçınmanız gerekenler.

Instagram ve Facebook üzerinden yüzlerce ürün satışı yapan hesabın olduğunu ve günde yüzlerce insanı dolandırıldığını biliyor muydunuz? Siz kapıda ödemeli güvencesiyle alışveriş yaptığınızı düşünürken, ürün satışı yapan art niyetli hesaplar, ürünü teslim eden kargocunun siz paketi açtıktan sonra iade almayacağını bildiği için kapıda ödemeyi bir güvence gibi göstererek ürün satışı yapıyorlar. Kargocuya iade edemediğiniz kargo paketi ve ödediğiniz tutarla öylece kala kalıyorsunuz.

Siteyi araştırın.

Güvenli olup olmaması konusunda ikilemde kaldığınız siteleri araştırın. Sitenin platformlar üzerindeki yorumlarını inceleyin, özellikle sikayetvar.com üzerindeki yorumları size alışveriş yapıp yapmamanız konusunda fikir verecektir.

Satış ve kullanıcı sözleşmesini okuyun.

Her hangi bir satış sözleşmesine tabii olmadığınız sitelerden alışveriş yapmayın, bu hiç bir hakkınız olmadığı anlamına gelir. Alışveriş yaptığınız sitenin satış sözleşmelerini, iade iptal koşullarını araştırın kısacası haklarınızı öğrenin.

2 adet yorum yapıldı.

  1. Gittigidiyor varken başka siteye gerek var mı? Saçma sapan yerlerden almayın her şey var gittigidiyorda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir