Kredi Kartımı Kaybettim, Ne Yapacağım!

Kredi kartınızı kaybettiyseniz yada çalındıysa paniğe kapılmadan ilk işiniz 24 saat için bankayı arayıp kartınızı iptal ettirmek olmalı. Kartınızı iptal ettirdiğinizde üzerindeki bilgiler ile işlem yapılamaz hale gelir. Bu sayede kendinizi güvene almış olursunuz.

Ardından bankanıza kartınızla yapılan son işlemleri sorarak, çekilen tutarların size ait olup olmadığını öğrenin. Eğer son harcamalar size ait değilse harcama itirazında bulunun. Bunun için banka size itiraz formu yönlendirecektir. Formu doldurduktan sonra, olayın gerçekleştiği en yakın karakoldan alacağınız polis tutanağı yada savcılık suç duyurusunun kopyası ile birlikte bankanıza başvuru yapmalısınız.

ÖNEMLİ! Bu aşamada ilk 24 saat içinde aramanız çok önemli 24 saat içerisinde gerçekleşen işlemlerden bankanız sizi sorumlu tutmayacaktır. Yinede bu insiyatifin bankanızda olduğunu unutmayın. Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise, şifrenizin tahmin edilebilir, kolay bir şifre olmamasıdır. Eğer kartınızdan gerçekleştirilen işlem kart şifresi kullanılarak yada 3D güvenli ödeme yöntemi ile gerçekleştirilirse bankanız şifre saklama yükümlülüğü gerekçesi ile ödeme yapmayı reddedebilir.

2 adet yorum yapıldı.

  1. Bankayı arayıp iptal ettrdim, sanal kartımıda iptal ettiler bilginiz olsun. Yeni kart 1 hafta içinde ancak geliyor. Bakiyeyi yeni karta aktarıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir