Sanal Kart ve Kredi Kartı Arasındaki Fark

İnternette alışveriş yapmayı seven ama kredi kartı bilgilerini girmeye çekinen biriyseniz, sanal kredi kart ile tanışma vaktiniz geldi! Bu yazıda kredi kartı nedir? sanal kart nedir? gibi soruların dışında internet kullanımındaki farklarına değineceğiz, bu iki kartın aslında ne işe yaradığını bildiğinizi düşünüyoruz.

Aralarındaki Farklar

Kredi kartı ilgilerinizi çaldırmanız durumunda siz bankayı arayıp fiziki kartınızı iptal ettirene kadar, bilinmeyen kişiler tarafından kartınız kullanılabilir durumda olur. Bu tabi ki bizler için birer tehdit, kartımızın iptal olmasını ve 1 hafta süre ile kredi kartsız kalacağımızı göz önünde bulundurursak sanal kart bu noktada bizim kurtarıcımız.

Sanal kart bilgilerinizi çaldırdığınız durumda ise telefon bankacılığı yada internet bankacılığı üzerinden dakikalar içerisinde iptal edebilir, yeni bir kart numarası oluşturarak alışverişlerinize devam edebilirsiniz. İsterseniz her alışverişin ardından sanal kartınızı iptal edebilir bu şekilde kalan bakiyenizi de güvende tutabilirsiniz.

Kredi kartınızda biriken puanlarınızı destekleyen alışveriş siteleri üzerinde kullanabilirsiniz. Sanal kart ise sizin belirlediğiniz bir tutarda harcamaya izin verir.

Sanal kartınızla mağazalar üzerinden alışveriş yapamazsınız, sanal kartlar sadece online alışverişlerinizde kullanmak için geçerlidir. Ayrıca herhangi bir puan birikimi gerçekleşmez.

Kart üyelik iptalini bankaya göre arayıp iptal ettirme şansınız bulunuyor fakat sanal kartın kullanım ücretini iptal ettiremiyorsunuz. Kimi bankalar sanal kart için kullanım bedeli talep etmezken kimi 5TL’ye kadar kullanım bedeli yansıtabiliyor.

Hangisi daha güvenli?

Aslında en önemlisi bu konu. Kredi kartınızı yada bilgilerini çaldırma olasılığınız, sanal kart bilgilerinizi çaldırma olasılığınızdan daha yüksektir. Bu nedenle sanal kartlar fiziki kredi kartlarına göre daha güvenlidir. Bilgilerinizi sadece siz bilirsiniz. Kredi kartınızın bilgilerini kasadan ödeme yaparken bile kasiyer çalışanının görmesi bile mümkün.

Herkese güvenli alışverişler!

Sanal Kart ve Kredi Kartı Arasındaki Fark” hakkında yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir