Sosyal Medya Üzerinden Alışveriş Yapmak

Sosyal medya hayatımıza girdiğinden beri e-ticaret sitelerinin büyük bir trafiği sosyal medya hesapları üzerinden sağlanıyor. E-ticaret sitelerinin reklamlarını tekrar tekrar görüyoruz. İncelediğimiz ürünler gün içinde hatta hafta içinde defalarca karşımıza çıkıyor. Biz satın alana kadar instagram, facebook, twitter hatta mail hesaplarımız da bile görür hale geliyoruz. Bu durum içinde bile, artık çoğu e-ticaret firması direkt sosyal medya üzerinde sipariş vermemiz için elinden geleni yapıyorlar.

Peki e-ticaret sitelerinden değilde, facebook ve instagram üzerinden sipariş vermek ne kadar güvenli? Satın aldığımız ürünler vadedildiği şekilde elimize ulaşacak mı? Yoksa pişman mı olacağız?

Bunları düşünüyor muyuz?

Biraz gülmek yada merak ettiğimiz konularda bilgi sahibi olmak için takip ettiğimiz instagram hesapları üzerinde, bir çok ürünün reklamına maruz kalıyoruz. Yapılan reklam paylaşımları ile sosyal medya kullanıcılarını sitelere değil, instagram’daki diğer hesaplara yönlendiriyorlar. Bu sayede kullanıcıları direkt ile DM (özel mesaj) üzerinden adres ve kişisel bilgilerinizi isteyerek sipariş almaya çalışıyorlar.

Peki sokakta sizi çevirip isminizi soran kişilere adınızı bile söylemezken, bir kaç dakika önce gördüğünüz ürün için her hangi sözleşmeye tabi olmadan kişisel bilgilerinizi nasıl paylaşabiliyorsunuz?

Bilinçli kullanın!

Sosyal medyayı bilinçli kullandığını söyleyen çoğu kişi, aslında hangi konuya cevap verdiğinin farkında değil. Bilinçli kullanmaktan kasıt; uygulamayı iyi kullanmak değil. İhtiyacınız kadar ve amacına yönelik kullanmaktır.

Bize göre sosyal medya alışveriş yapabileceğiniz bir e-ticaret sitesi değildir. Sosyal medya insanların görüşemedikleri durumlarda iletişime geçip haberleşebilecekleri, gündemi ve olayları takip edileceği özgür bir platformdur.

Bu kadar özgür alanın içinde insanlar büyük anlamda savunmasız kalır, özellikle bilinçsiz kullanıcılar kötü niyetli kişilerin ağındaki lokma gibidir. Kolayca ve basitçe kandırılabilirler. Reklamlarda vadedilenlere inanma olasılıkları yüksektir. Çünkü bir şekilde yapılan reklamlardaki ürünlere ihtiyaçları olduğu konusunda inandırılabilirler.

Elinizin cebinize gideceğini hissettiğinizde bir kere daha düşünün!

Sosyal medya siteleri ve hesapları üzerinden alışveriş yapmadan önce dikkat edebileceğiniz bazı öneriler hazırladık, sipariş vermeden önce bu maddeleri göz önünde bulundurun, bu maddeler sizi bir çok sosyal medya dolandırıcılığından korur.

 • Hesapların takipçi sayılarına inanmayın.
 • Faturalı ürün satın aldığınızdan emin olun.
 • Firma bilgisi isteyin, araştırın.
 • Mümkün olmayan vaadlere inanmayın.
 • Sipariş sözleşmesinin bir kopyasını isteyin.
 • PTT kargo ile kontrollü teslimat isteyin.
 • Cayma hakkınızın olup olmadığını öğrenin.
 • Mümkünse kapıda ödemeli satın alın, kontrol etmeden ödeme yapmayın.
 • Kişisel hesaplardan yaptığınız alışverişlerden mağdur edilebileceğinizi unutmayın.
 • Ürünün fiyatı çok uygunsa sahte/imitasyon ürün gönderileceğini unutmayın.
 • Ürün aldığınız profil ve hesap isimlerinin değiştirilebileceğini unutmayın.

Hesapların yüz binlere takipçisine güvenerek aldığınız ürünlere dikkat edin, hesap isimlerinin değiştirildiğinde profile ulaşmanız ve irtibata geçmeniz mümkün olmayacaktır. Bu nedenle güvenilir olan e-ticaret sitelerini tercih edin.

2 kullanıcı yorumu

 1. Aynen katılıyorum, ayakkabı hesabı takip ediyordum. hesabın adı giyim olmuş önceki paylaşımlarından anladım. nasıl güvenicez bilmiyorum resmen dolandırıyorlar.

 2. çok haklısınız güvenecek kimse kalmadı, alsam mı almasam mı artık çok kararsızım. Her an bi dolandırılma korkusu ile alışveriş yapamıyorum internet üzerinden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir