Yeni Dolandırıcılık Yöntemi: Instagram

Instagram sayfaları ile ürün satışı yapan, yüksek takipçili diğer sayfalarda paylaşım yaptırarak ürün satmayı hedefleyen ve takipçi kitlesini arttırmaya çalışan hesaplara aman dikkat! Instagram’ın popüler olması ile beraber bir çok umut taciri, insanları kandırarak yüzlerce insanın aslında satın aldığı ürüne benzemeyen, sahte ürünleri gönderiyorlar.

Instagram üzerinden ayakkabı, elbise ve kişisel bakım ürünleri satan bir çok hesap, aslında size farklı ürünler göstererek ellerinde kalan yada sahte ürünleri gönderiyor. “Ben kontrol etmeden almam!” demeyin, almak zorunda bırakılıyorsunuz.

Bir arkadaşımızın başından geçen olaydan bahsetmek istiyorum, emsal niteliğindedir; Eşi ile kendisine uzun zamandır almak istediği ayakkabıyı hesabın takipçi sayısına güvenerek 100TL karşılığında satın alıyor. Kargo firması geldiğinde ödemeyi yapmadan kargoyu açamayacağını söylüyor ve ödeme yapmak zorunda bırakılıyor. Sahte hatta aldığı ayakkabıya yakından uzaktan benzemeyen ürünle karşılaştığında iade etmek istiyor ama kargocu açılan paketleri iade alamayacağını, iade işlemi başlatması için firmaya ulaşması gerektiğini söylüyor.

Aslında olayda tam burada patlak veriyor, artık öyle bir instagram hesabı bulunmuyor. Yani dolandırıcılar, belli bir satış yaptıktan sonra şikayetleri cevaplamamak için sayfanın adını değiştirerek, yeni sayfa ismiyle insanları kandırmaya devam ediyorlar.

instagram alışveriş

Güvenli Siteleri Tercih Edin!

Sizinle daha önce güvenebileceğiniz alışveriş sitelerini paylaşmıştık ayrıca güvenli sitenin nasıl anlaşılacağı ile ilgili bazı ip uçları vermiştik, lütfen onları da okuyunuz. Mümkün olmayacak kadar indirimli yada fiyatı çok uygun diye aldığınız ürünler e-ticaret firması tarafından satılmıyorsa, faturasız ve kayıtsız olarak size ulaştırılır. Bu gibi durumlarda anlaşmazlık yaşamanız halinde her hangi bir hak talebinde bulunamayacağınızı unutmayın.

Faturasını alabileceğiniz, devlet tarafından denetlenen e-ticaret sitelerini tercih edin,

3 kullanıcı yorumu

  1. Aynı olay bu sabah başıma geldi ulaşamıyorum adamlara internette araştırırken sizi buldum, gece gece uyuyamadım hala bana yardım edebilir misiniz? 170tl mi aldılar nasıl ulaşıcam bu dolandırıcılara 🙁

  2. bir çok saçma ürün reklamı görüyorum nasıl kapatabilirim reklamları, her gün onlarca reklam görmekten bıktım artık. Resmen dolandırmak için herşeyi yapıyorlar.

  3. bana ayakkabı satan firmaya ulaşamıyorum instagram almıştım, 2 çift ayakkabıyı 100TL’ye aldım, gelen ayakkabıların aldığım ayakkabılar ile alakası yok. Ben nike’ın yeni modellerinden aldım bana sahte adiddas superstar modelini göndermişler ben bunları istemiyorum. Kimseye ulaşamadım, siz yardım edebilir misiniz? Firmaya nasıl ulaşacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir